ПРОМОЦИЈА МОНОГРАФИЈЕАРХИТЕКТОНСКО НАСЛЕЂЕ XX ВЕКА У СРБИЈИ, ДОМ КУЛТУРЕ СТУДЕНТСКИ ГРАД, АУТОР АРХ. ЈОВАН МИТРОВИЋ

Monografija o arhitekturi Doma kulture Studentski grad nastala je kao rezultat potrebe autora

Sreda 11. 2. u 19:00, Mala sala

PROMOCIJA MONOGRAFIJEARHITEKTONSKO NASLEĐE XX VEKA U SRBIJI, DOM KULTURE STUDENTSKI GRAD, AUTOR ARH. JOVAN MITROVIĆ

Govore: autor arh. Jovan Mitrović i prof. arh. Spasoje Krunić

 

„Doslovno u sopstvenom dvorištu Studentskog grada diže se jedna fabrika kulture... Novi rezultati impregnacije kulturom potvrđuju staru definiciju: kultura čoveka nije u memoričkim fiokama u kojima su brižljivo sređene istorijske godine, slikarske škole, književni pravci i raspoznavanje operskih arija. Kultura je ONO što zaustavlja šaku pokrenutu da udari čoveka, svog brata i druga.” * Sergije Lukač NIN 1975. Tekst koji oslikava značaj promena u Studentskom gradu nastalih posle izgradnje DKSG.

 

Monografija o arhitekturi Doma kulture Studentski grad nastala je kao rezultat potrebe autora da približi stručnoj i široj publici svoje viđenje neraskidivih veza koje nastaju u procesu stvaranja jednog arhitektonskog dela koje se prepliću i u međusobnoj interakciji sa aktivnostima u njemu utiču sve vreme njegovog trajanja u saglasju. Osnovna teza koja se potencira ovom knjigom je da dobra arhitektura predstavlja važan preduslov za uspešno funkcionisanje sadržaja koji se u njemu i oko njega događaju. Autor monografije arh. Jovan Mitrović, uspešan projektant i laureat najvažnijih stručnih i društvenih priznanja, kroz ovo delo se na simboličan način odužuje svom ocu prof. arh. Milanu Mitroviću, tvorcu Doma kulture Studentski grad, i  njegovoj generaciji profesora, na čijim delima se formirao kao arhitekta. Ovom monografijom autor prikazujući kroz prizmu ličnog iskustva i doživljaja zapostavljenih dela savremene arhitekture XX veka u Srbiji na primeru DKSG pokušava da inicira aktivnije vrednovanje kvalitetnog okruženja i pokušaj priznavanja značajnih dela savremene arhitekture kao istorijskog i kulturnog nasleđa koje ostaje budućim generacijama.

 

Prikazujući paralelno arhitekturu i socijalni kontekst nastanka objekta, Jovan Mitrović vodi čitaoca kroz prostor i vreme ukazujući na osnovne tačke preseka ličnih osećanja i analitičkog postupka, društvenog konteksta i poetičnosti autora, prof. Milana Mitrovića, racionalnost i doslednost u stavovima i vanvremensku lepotu proporcija koje su jedinstvene za svaku dobru arhitekturu, od Antike do danas.

 

Top