KAKO KULTURNA POLITIKA UTIČE NA FORMIRANJE KULTURNIH VREDNOSTI?

Ponedeljak, 29. januar

19.00 ,Klub Magistrala „Dragan Ve Ignjatović” 

Učestvuju: prof. dr Milena Dragićević-Šešić, prof dr Ivan Medenica, Gojko Božović (pesnik, književni kritičar, esejista i izdavač)

U najširem smislu, kulturna politika predstavlja ukupnost svesnih aktivnosti različitih društvenih subjekata kojima se obezbeđuje optimalno zadovoljenje kulturnih potreba pojedinaca i društvenih grupa i uspostavljanje sistema kulturnih vrednosti, uobličavanjem dominantnog i (ne)podsticanjem razvoja alternativnih kulturnih obrazaca, kao jednog od uslova integrisanosti i uspešnog funkcionisanja određene socijalne zajednice.

U užem smislu, kulturna politika je izraz interesno motivisanih aktivnosti određenih društvenih subjekata kojima se zadovoljavaju prvenstveno njihove i (ne)kulturne potrebe društvenih grupa koje predstavljaju.

Ko su subjekti kulturne politike i kulturne akcije u Srbiji? Kako vlasnici krupnog kapitala u tzv. kulturnoj industriji utiču na kreiranje državne (ne)kulturne politike? Čime je sve kulturna politika u određenoj socijalnoj zajednici uslovljena? Koji su kulturni modeli prepoznatljivi? Da li je u formiranju kulturne politike jedne države moguće izbeći ideološko-politički normativizam? U kakvoj su vezi medijski kompleks i zvanična državna kulturna politika, budući da su medijski sadržaji svojevrsna agregacija kulturnih vrednosti, čija neprestana diseminacija i masovna recepcija najdirektnije utiču na formiranje dominantnog i alternativnih kulturni obrazaca u određenoj socijalnoj zajdenici?

Top