Najbolja ostvarenja festivala ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2019
Subotu 14. decembra u Maloj sali Doma kulture “Studentski grad”, saopštene su odluke žirija Festivala novog filma i videa ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2019.
Žiri u sastavu: peruansko-francuska umetnica Rouz Lauder, Katrin Munt - kustoskinja iz Nemačke i Aleksandra Sekulić - kustoskinja iz Srbije, doneo je odluku o filmovima koji su se našli na Listi značajnih ostvarenja festivala.
U subotu 14. decembra u Maloj sali Doma kulture “Studentski grad”, saopštene su odluke žirija Festivala novog filma i videa ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2019.
Žiri u sastavu: peruansko-francuska umetnica Rouz Lauder, Katrin Munt - kustoskinja iz Nemačke i Aleksandra Sekulić - kustoskinja iz Srbije, doneo je odluku o filmovima koji su se našli na Listi značajnih ostvarenja festivala.
Najbolji na Alternativama 2019. su:
Still from afar – Eva van Tongeren (Belgija, 2018), film koji je istovremeno osvojio i nagradu „Sonja Savić“ u saradnji sa Galerijom umetnosti „Nadežda Petrović“ iz Čačka.
„ Film ovde funkcioniše kao medij razmene slika i iskustava, ali u insistiranju na svom pravu na distance i neslaganju. To je hrabro putovanje po granicama onoga sto se sme reći, prikazati i razumeti...“
Ibarska highway – Aleksandrija Ajduković (Srbija, 2019)
„Film je stvoren u igri ritma brzog kretanja niz užurbani put u smeni prizora i konteksta, i sa druge strane pokušaja da se fotografijom uspori ritam i vreme vrati ljudskom životu i prirodi uz sam put, čije bogatstvo i raznolikost iziskuju vreme za razumevanje i često ostaju nevidljivi ili redukovani ako se opažaju samo iz brzog toka putovanja...“
Belief – Yeonu Ju (Južna Koreja, 2019)
„...način na koji je film napravljen ujedinjuje vizuelno i ekonomski sadržaj kojim se bavi, između ostalog i ukazujući na to da se masa odupire individualnoj kontroli tehnoloških sistema nadzora.“
The Skin is Good – Anja Dornieden & Juan David Gonzales Monroy (Nemačka, 2018)
„Film je veoma originalan pokušaj usporavanja, koji nas vuče da dodirnemo kožu filma, mami nas u vizuelno i tekstualno iskustvo koje nas istovremeno izaziva i frustrira u želji da dešifrujemo i razumemo.“
Flanerie 2.0 – Kloe Galibert-Laine (Francuska, 2018)
„Evocira potencijale kina da proširi percepciju ko-egzistencije, i to suverenim i odgovornim korišćenjem resursa istorije filma, ali i hrabrim i veštim uvođenjem ovih praksi u savremenu situaciju.“
Autori nagrađenih filmova imaće priliku da u narednih godinu dana, kao gosti rezidencijalnog programa, snime film u produkciji Akademskog filmskog centra Doma kulture „Studentski grad“