ASPEKTI SOLUNA

 

IZMENA U PROGRAMU: Umesto filma ŽIVETI I UČITI, 26.9. će biti prikazan

film VLADAVINA DUGOVA, koji će b

26-29.9.

Mala sala u 20 / 21

 

ASPEKTI SOLUNA – savremeni grad i Grčka svakodnevica iz vizure mladih reditelja dokumentarnog filma

 

Program predstavlja: Mihalis Agrafiotis, reditelj, rođen i nastanjen u Solunu. Autor nekoliko dokumentarnih i kratkih igranih filmova, profesor Istorije filma. Gost našeg programa je i reditelj filma POBESNELI DECEMBAR, Akis Kersanidis

 

Solun kao grad ima posebno mesto u Grčkoj i regionu. Ova specifičnost se odnosi kako ka geografske tako i istorijske činjenice. To je prvenstveno grad koji povezuje Mediteran sa Balkanskim kopnom. Kulturološka specifičnost se odnosi na dve tradicije – nasleđe Vizantije i kosmopolitizam modernog doba. Termin “Solunska škola”, pojavio se prvi put između dva svetska rata definišući specifičan literarni stil. Prve decenije posle 2. Svetskog rata ovaj stil je bio naglašen ekspanzijom filma (posebno “novog talasa” i opusa Takisa Kanelopulosa). Tokom 90-tih, “ekplodirala” je Solunska muzička scena, a danas, interes za dokumentarnim filmom prevazilazi sva očekivanja. Takođe, savremeni Solunski umetnički stil ostvaruje se kroz muziku, poeziju, literaturu I film, u hermetičnom, ličnom i mističnom obliku, levitirajući između sunčanih leta i maglovitih i vlažnih zima. U ovom programu biće prikazano 10 aktuelnih dokumentarnih filmova najaktivnijih reditelja dokumentarnog filma iz Soluna.

 

Ponedeljak 26. 9. 20:00

POBESNELI DECEMBAR

r: Akis Kersanidis, 2010, 63'

Kakve su bile demonstarcije u Decembru 2008? Kom su bili društveni subjekti koji su u njima učestvovali? Koji su uzroci I kako će oni uticatina budućnost društveno političkih zahteva grče javnosti? Pobesneli Decembar  pokušava da pronađe odgovore na sva ova pitanja. Film je snimila grupa ljudi koja se okupila u Solunu povodom ubistva Aleksandra Grigoropulosa 6-og Decembra 2008. u Atini. Film opisuje hronologiju pobune iz vizure onih koji su učestvovali u njenoj organizaciji tokom prve tri veoma napete sedmice.

 

ŽIVETI I UČITI: Proleće na Univerzitetu Aristotel u Solunu

r: Apostolos Karakasis, Hrisa Celepi, 2006, 46'

Aktuelna kriza sa kojom je suočen Grčki visokoobrazovni sistem je tema istraživačkog dokumentarca koji zalazi na Univerzitet i posmatra na problematiku iz promenljive i ponekad ambivalente perspektive njenih učesnika. Proleće je 2006-te, i hodnici Univerziteta vrve od političkih aktivnosti. Studenti se spremaju za izbore, profesori za glasanje za izbor Dekana, dok je grupa studenata tehnike nezaiteresovan za sve ovo usled priprema za međunarodno takmičenje. Svi oni žele bolji javni obrazovni sitem, ali kako t o da postignu? Svedoci smo krize koja je nastala. Kada studenti odluče da zauzmu Univerzitet, to postaje nalik obračunu među vlade, profesora i studenata. Konačno, kako primećuje profesor Vokos – možda se bojimo suočavanja sa stvarnošću?

Top