Danilo Kiš, naš savremenik

Četvrtak 26.11.2009.

Mala sala

DANILO KIŠ, NAŠ SAVREMENIK

(Dvadeset godina od smrti)

Govore: Tatjana Rosić, Dragan Bošković, Borivoje Adašević i Saša Ćirić

Prošlog meseca navršilo se dvadeset godina od smrti jednog od najboljih pisaca srpske književnosti - Danila Kiša (1935-1989). O njegovom delu, i značaju i statusu tog dela u našoj savremenoj književnosti i kulturi, govoriće afirmisani književni kritičari i pisci mlađe generacije.

Kiš je rođen u Subotici, a detinjstvo je proveo u Novom Sadu. Ratne godine provodi u Mađarskoj. Otac mu je izgubio život u nacističkom logoru Aušvic. Posle rata sa ostatkom porodice prelazi na Cetinje. Godine 1958. postaje prvi student koji je diplomirao na katedri za Opštu književnost Filozofskog fakulteta u Beogradu. Četiri godine kasnije  objavljuje prvu knjigu: u jednm tomu pojavljuju se kratki romani Mansarda i Psalam 44.

Potom piše knjige koje čine triologiju Porodični ciklus: zbirku priča Rani jadi i romane Bašta, pepeo i Peščanik.

Drugi deo Kišovog opusa čine zbirke pripovedaka Grobnica za Borisa Davidoviča (1976) i Enciklopedija mrtvih (1984). Nakon pojavljivanja Grobnice, Kiš se suočava sa optužbama za plagijat i kao odgovor piše knjigu polemičkih eseja  Čas anatomije. Od 1979. do smrti uglavnom živi u Parizu.

Pre razgovora biće prikazan jednosatni dokumentarni film Dragomira Zupanca Danilo Kiš: Uspomene, sećanje (RTS, 2009), u kome o velikom piscu govore njegovi prijatelji i savremenici Filip David, Mirko Kovač, Predrag Čudić, Laslo Vegel, Suzan Zontag, Josif Brodski, Đerđ Konrad, Peter Esterhazi...

Top