Saveti za utvrđivanje objektivnosti
Jedan od najsigurnih načina na koji možemo da saznamo da li je neka informacija objektivna ili ne, jeste da pogledamo reference (korišćene izvore informacija). Pomoću referenci možemo da vidimo da li je autor koristio samo one informacione izvore i informacije koje podržavaju njegove/njene stavove, ili je naveo i neke informacije sa drugačijim pogledom na problematiku svog naučnog rada.
Još jedna od bitnih informacija koja može da ukaže na objektivnost nekog rada je organizacija koja objavljuje ili koja na bilo koji način podržava objavljivanje tog rada.
-
Izdavači koji dugo godina objavljuju knjige i poznati su i priznati u naučnim krugovima obratiće pažnju na autore knjige i njihovu stručnost, kao i na temu koja se obrađuje i način na koji je obrađena.
-
Ako je informacija objavljena od strane neke organizacije bilo bi poželjno da saznamo čime se ta organizacija bavi i koje stavove zastupa. Ako je ova informacija objavljena na Internetu o stavovima te organizacije možemo saznati iz odeljka "O nama" ili "About us."
-
Ponekad je sam autor i izdavač svog rada. U ovom slučaju trebalo bi da pogledamo da li je autor objavljivao naučne radove, koji su to radovi i kakvo je mišljenje stručne javnosti o njemu ili njoj, da li je rad podržan naučnim činjenicama (reference), da li je pristrasan, itd.